Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia edukacyjne w czasie wakacji

W dniu 21 lipca 2015 r. gościliśmy na terenie leśnictwa Żywocin dzieci szkół podstawowych wypoczywających w Spale dla których zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne. Z dziećmi spotkał się leśniczy Paweł Justyna, który przez cały dzień przybliżał im tajemnice lasu.


     Wycieczka rozpoczęła się spacerem do zbiornika małej retencji i znajdującego się obok  naturalnego stawu. Dzieci poznały rolę i funkcję wody  w środowisku leśnym. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali tropy dzikich zwierząt, babrzyska i ślady bytowania zwierzyny pozostawione na drzewach. Wielkie emocje wzbudziły opowieści o życiu bytujących w tym środowisku jeleni, saren i dzików.  Zaciekawienie wywołała znajdująca się w pobliżu lizawka i paśnik.


      Następnym przystankiem było mrowisko. Po obserwacji mrówek i omówieniu ich roli w środowisku leśnym dzieci zrozumiały sens porzekadeł „pracowity jak mrówka", „ mrówka przyjacielem leśnika". Degustacja jadalnych roślin i owoców leśnych zaowocowała porównaniem do zajęć survivalowych. Prowadzący zajęcia leśniczy pokazał także  znajdujące się w pobliżu ciekawostki: sosny zrośnięte jednym konarem i stare drzewo z kilkudziesięcioma dziuplami.


    Po wyczerpującej wyprawie przyszedł czas na odpoczynek  w punkcie edukacji przyrodniczej. Rozpalenie ogniska było znakomitą okazją do omówienia zasad  bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lasach. Po dniu pełnym wrażeń świeże pieczone  kiełbaski smakowały wyjątkowo.
 

    Na zakończenie spotkania odbyły się jeszcze konkursy o tematyce przyrodniczej. Dzieci naśladowały głosy ptaków, rzucały szyszkami do celu, układały bukiety z leśnych roślin i świetnie się bawiły. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe gadżety, książki i słodycze.