Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa

Nazwa Nadleśnictwa Brzeziny - pochodzi od miasta Brzeziny, które znajduje się przy trasie Łódź - Rawa Mazowiecka.
W epoce Jagiellonów Brzeziny znane było w całej Rzeczpospolitej jako miasto sukienników.
W latach 1793-1807 w wyniku II rozbioru Polski Brzeziny znajdują się pod zaborem pruskim
Od 1807-1813r. wchodzą w skład Księstwa Warszawskiego.
W latach 1815-1830 są miastem należącym do Królestwa Polskiego.
Po upadku powstania Listopadowego (1831) aż do r. 1914 Brzeziny wraz z pobliskimi miejscowościami należą już bezpośrednio do imperium rosyjskiego.
Warto wiedzieć w r.1818 Aleksander I -"Cesarz wszech Rossyi Król Polski etc.etc.etc.." powołał w Warszawie Szczególną Szkołę Leśnictwa.
Absolwenci tej szkoły zarządzali lasami rządowymi Królestwa Polskiego lub lasami stanowiącymi dobra prywatne.
W tym czasie lasy rządowe należą do Ministerstwa Przychodu i Skarbu.

 


ocalały stary dokument

Podczas panowania cara Aleksandra I, z lasów rządowych znajdujących się na terenie naszego obecnego nadleśnictwa utworzono Nadleśnictwo Łaznów.
W czasie trwania I-szej wojny światowej a faktycznie od listopada 1914 do końca listopada 1918 r. Brzeziny znajdują się pod okupacją niemiecką. W tym okresie - najprawdopodobniej w latach 1915-1917 niemieckie władze okupacyjne utworzyły Nadleśnictwo Brzeziny, w skład którego wchodziły lasy rządowe (carskie) dawnego Nadleśnictwa Łaznów oraz lasy donacyjne (donacja - darowizna nadana za zasługi, w nagrodę) urzędników carskich tj. donacji Gałków (właściciele Bimochin Arseniew) donacji Tadzin i Witkowice (właściciel Uszakow) donacji Chrusty (właściciel Fiodorenko).
W r.1919 a więc wkrótce po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wykonany został podział powierzchniowy a w r. 1920 Zarząd Okręgowy Lasów Państwowych w Warszawie przeprowadził prowizoryczne urządzanie Nadleśnictwa Brzeziny.
W latach 1926-1927 opracowany został operat urządzeniowy na lata 1927-1937. W tym czasie Nadleśnictwo Brzeziny składa się z 2-ch obrębów: obrębu Brzeziny (z tzw. gospodarstwem iglastym) i obrębu Zielona Góra (z tak zwanym gospodarstwem liściastym)
Łączna powierzchnia Nadleśnictwa Brzeziny w okresie przed wybuchem II wojny światowej wynosiła 5048.21 ha.
Po II wojnie światowej w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powierzchnia Nadleśnictwa Brzeziny wzrasta z 6.921 ha (lata 1945-1946) do 15.488.91 ha - rok 2002. Jest to efekt różnych reorganizacji administracyjnych, zmian własnościowych i efekt przejmowania gruntów z Państwowego Funduszu Ziemi.
Bardzo istotne reorganizacje nastąpiły w latach 70 tych.
W okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej za własne, wygospodarowane pieniądze wyprodukowaliśmy sadzonki, którymi zalesiliśmy setki hektarów przejętych nieużytków.
Szanowny Internauto czytając ten tekst musisz wiedzieć, iż właśnie tu w Nadleśnictwie Brzeziny w drugiej połowie lat dziewiędziesiątych - powstawał System Informatyczny Lasów Państwowych w skrócie SILP. System ten wprowadzał, modyfikował ówczesny szef naszego nadleśnictwa mgr inż. Stanisław Kostka Wisiński.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Twórcze odwiedziny

Twórcze odwiedziny

Monotonię codziennych zajęć urozmaiciły nam w dniu 11 września 2015 r  sympatyczne  odwiedziny grupy leśników zrzeszonych  w Kole Zakładowym  Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.  przy Nadleśnictwie Żagań.

Organizowane coroczne spotkania SITLiD służą wymianie doświadczeń i zapoznaniu się z lokalnymi warunkami przyrodniczymi oraz stosowanymi metodami pracy poszczególnych nadleśnictw.

W trakcie spotkania  zaprezentowaliśmy Koleżankom i Kolegom Zagrodową Hodowlę Daniela w Leśnictwie Wykno.  W trakcie zwiedzania, naszych gości szczególnie interesowały  warunki, specyfika i infrastruktura niezbędna do prowadzenia hodowli.

Historia  plantacyjnej uprawy nasiennej modrzewia europejskiego rosnącej na terenie Leśnictwa Zieleń, była kolejną ciekawostką  którą prezentowaliśmy w trakcie terenowego objazdu. Stosowana przez nas metoda obrączkowania okazała się  skutecznym sposobem zwiększenia kwitnienia i owocowania.


Żywe zainteresowanie miłych gości wzbudziła stosowana od kilku lat „korytarzowa" metoda sadzenia dębu którą pokazywaliśmy na terenie leśnictwa Wiączyń.

Ta nowatorska metoda zakładania upraw, sposób pielęgnacji  pozwalają zmniejszyć koszt hodowli przy jednoczesnym osiągnięciu celów hodowlanych.

 

Niczym nie skrępowane rozmowy przy ognisku dyskusje na różne tematy,  wspólny posiłek zakończyły ten mile spędzony dzień.