Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

  • program ochrony przyrody,

  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Harcerski Rajd Nocny „Krwią i Blizną"

Harcerski Rajd Nocny „Krwią i Blizną"

Wydarzenie odbyło się 27-29 maja 2016r., a jego celem było upamiętnienie Bohaterów II Wojny Światowej

„LUDZIE PO WSIACH MÓWIĄ, ŻE WCZORAJ NAD LASEM WIDZIELI SPADOCHRONIARZY. PODOBNO Z LONDYNU. ICH ZADANIEM JEST STWORZENIE PARTYZANTKI. MUSISZ ZEBRAĆ ZAUFANYCH ZNAJOMYCH I UDOWODNIĆ, ŻE JESTEŚCIE GOTOWI ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ! MIEJCIE SIĘ NA BACZNOŚCI!"

        Takimi słowami do uczestnictwa w pierwszym nocnym rajdzie „Krwią i Blizną" zapraszali harcerze z 45 DH „Cichociemni". Wydarzenie odbyło się 27-29 maja 2016r., a jego celem było upamiętnienie Bohaterów II Wojny Światowej: Cichociemnych, Żołnierzy Wyklętych oraz Harcerzy Szarych Szeregów. Fabuła osadzona była w okresie wojny i dopasowana do lat 1939-45. Około 50-ciu uczestników przemaszerowało drogami leśnymi przez leśnictwo Zieleń, Wykno i Budziszewice, łącząc krzewienie patriotycznej postawy z ukłonem w stronę historii i nauką poruszania się w lesie.


        Punktem startowym był pomnik Orła Białego i 5-cio metrowa ścianka wspinaczkowa na Kościele NMP w Koluszkach. Od godziny 21.30 co 30 minut ruszały patrole, aby przejść przez 8, wcale niełatwych, punktów kontrolnych przygotowanych w lesie, przy współpracy Stowarzyszenia Motocyklistów Leśna Jazda. Po prawie 12 godzinach, zmęczeni, głodni  lecz niezwykle szczęśliwi i pełni satysfakcji, dotarli harcerze, by odpocząć i posilić się przy leśniczówce Wykno. Wieczorny apel zwieńczyła Msza odprawiona przez Księdza proboszcza z parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Świnach. W środku lasu o godzinie 23.30 zebrali się uczestnicy rajdu oraz okoliczni mieszkańcy.

Życzymy kolejnych edycji i zapraszamy ponownie!

Darz bór!