Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne są to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Zazwyczaj tą forma ochrony na terenie lasów obejmowane są naturalne zbiorniki wodne, oczka wodne, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub sezonowego przebywania.

Szczegółowe dane dotyczące użytków ekologicznych  znajdą Państwo w skrócie elaboratu umieszczonego w zakładce  Nasza praca > Zasoby leśne


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawiadomienie

Zawiadomienie

    Kaletnik, dnia 21 kwietnia 2015 roku

Znak sprawy: ZG.710.25.2015.4

 

                                                       Wg  rozdzielnika

 

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 13/2015 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, znak sprawy: ZG.5.0210.1.2015 z dnia 17 kwietnia 2015 roku               w sprawie ograniczania zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych       i innych zjawisk szkodotwórczych, w tym w szczególności wykonania techniką agrolotniczą chemicznych zabiegów ratowniczych na obszarach zagrożenia trwałości lasu w 2015 roku, działając w myśl art. 10 ust. 3 Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku ( tekst jednolity Dz. U. z 2014, poz. 1153) oraz Zarządzenia Nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 1 kwietnia 2015 roku w sprawie ograniczania zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych i innych zjawisk szkodotwórczych w lasach      w 2015 roku

Z a w i a d a m i a m

o podjęciu decyzji w sprawie wykonania chemicznego zabiegu ratowniczego                                             w drzewostanach Lasów Państwowych ze względu na zagrażającą trwałości lasu obecność   imagochrabąszczy na terenach  wchodzących w skład Nadleśnictwa Brzeziny stanowiących oddziały zaznaczone na załączonej mapie obwódką i położonych w zasięgu terytorialnym gmin: Ujazd i Koluszki Obszar Wiejski. Powierzchnia zabiegu wynosi: 1729,00 ha.

Łącznie powierzchnia chemicznego zabiegu ratowniczego obejmie 1729,00 ha,                         w tym: 1729,00 ha LP i 0,00 ha lasów niepaństwowych.

 

Zabieg chemiczny zostanie wykonany techniką agrolotniczą z użyciem insektycydu Mospilan 20 SP i środka pomocniczego (adiuwanta) Ikar 95 EC w dawkach zgodnych z etykietą                     – instrukcją użycia.

 

 

Nazwa środka ochrony roślin:

Mospilan 20 SP

Ikar 95 EC

Rodzaj

insektycyd

adiuwant

Nazwa i zawartość substancji aktywnej

acetamipryd (E)-N1-(6-chloro-3-pirydylometylo)-N2 -cyjano- Nl-metyloacetamidyna

(związek z grupy pochodnych neonikotynoidów) - 20%.

olej mineralny SAE 10/95 (destylat ropy naftowej zawierający

węglowodory parafinowe)           - 95%

Określenie toksyczności dla ludzi

szkodliwy- działa szkodliwie przez drogi oddechowe i po połknięciu

działa drażniąco na oczy

Określenie  toksyczności                     dla organizmów wodnych

działa szkodliwie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Działa toksycznie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany                 w środowisku wodnym.

Określenie toksyczności                        dla pszczół

 

NIE DOTYCZY

Okres karencji ( okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru      i przeznaczenia                   do konsumpcji)

RUNO LEŚNE

-14 DNI

 

NIE DOTYCZY

Okres prewencji                  dla pszczół

NIE DOTYCZY

NIE DOTYCZY

Okres prewencji                    dla ludzi

NIE DOTYCZY

NIE DOTYCZY

Okres prewencji                    dla zwierząt

NIE DOTYCZY

NIE DOTYCZY

 

 

Szczegółową charakterystykę i sposób użycia obu wymienionych środków zawierają załączone etykiety- instrukcje stosowania.

W związku z powyższym podczas wykonywania zabiegu i w ciągu 24 godzin po jego zakończeniu, w strefie zagrożonej (teren bezpośrednio objęty opryskiem oraz pas                              w odległości 500 m od jego granic) należy zachować środki ostrożności tj. nie przebywać (lub niezwłocznie się wycofać z zagrożonego terenu)  oraz  nie pozostawiać na pastwiskach                   i wybiegach  bydła i innych zwierząt gospodarskich  (chodzi zarówno o uniknięcie ryzyka skażenia chemicznego jak też wystraszenia zwierząt gospodarskich przez nisko latający samolot). Przez  okres 14 dni  od wykonania zabiegu  należy powstrzymać się od zbioru runa leśnego, wykaszania i wypasu traw oraz  pojenia zwierząt gospodarskich ze zbiorników                       o otwartym lustrze wody typu stawy, sadzawki  itp.

 

Na granicy lasu objętego zakazem wstępu a w szczególności przy drogach i przejściach prowadzących do lasu zostaną przez nadleśnictwo wywieszone tablice ostrzegawcze                        z napisem:

,, ZAKAZ WSTĘPU DO LASU OD DNIA ............. DO ODWOŁANIA  Z POWODU ZABIEGU CHEMICZNEGO ZWALCZANIA SZKODLIWYCH OWADÓW NA PODSTAWIE USTAWY               O LASACH Z 28 WRZEŚNIA 1991R. (tekst jednolity Dz. U. z 2014, poz. 1153 ) NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA BRZEZINY"

 

Jednocześnie Nadleśnictwo zwraca się z prośbą do Urzędów Gmin i innych organizacji                          o włączenie się do akcji informacyjnej w odniesieniu do miejscowej ludności .

Oprysk będzie wykonywany w okresie  od około 9 do 25 maja (w zależności od warunków atmosferycznych).

 

W sprawach związanych z akcją prosimy się kontaktować telefonicznie lub pisemnie                         z Nadleśnictwem Brzeziny, telefon 0-44 714 15 51.

Zaistniałe ewentualnie szkody należy zgłaszać pisemnie lub osobiście do Nadleśnictwa                       w ciągu 24 godzin od ich wystąpienia.

 

Załączniki:

1) mapa z zaznaczonym terenem objętym opryskiem

2) etykieta- instrukcja dotycząca preparatu Mospilan 20 SP,

3)  etykieta- instrukcja dotycząca preparatu Ikar 95 EC