Asset Publisher Asset Publisher

Harcerski Rajd Nocny „Krwią i Blizną"

Wydarzenie odbyło się 27-29 maja 2016r., a jego celem było upamiętnienie Bohaterów II Wojny Światowej

„LUDZIE PO WSIACH MÓWIĄ, ŻE WCZORAJ NAD LASEM WIDZIELI SPADOCHRONIARZY. PODOBNO Z LONDYNU. ICH ZADANIEM JEST STWORZENIE PARTYZANTKI. MUSISZ ZEBRAĆ ZAUFANYCH ZNAJOMYCH I UDOWODNIĆ, ŻE JESTEŚCIE GOTOWI ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ! MIEJCIE SIĘ NA BACZNOŚCI!"

        Takimi słowami do uczestnictwa w pierwszym nocnym rajdzie „Krwią i Blizną" zapraszali harcerze z 45 DH „Cichociemni". Wydarzenie odbyło się 27-29 maja 2016r., a jego celem było upamiętnienie Bohaterów II Wojny Światowej: Cichociemnych, Żołnierzy Wyklętych oraz Harcerzy Szarych Szeregów. Fabuła osadzona była w okresie wojny i dopasowana do lat 1939-45. Około 50-ciu uczestników przemaszerowało drogami leśnymi przez leśnictwo Zieleń, Wykno i Budziszewice, łącząc krzewienie patriotycznej postawy z ukłonem w stronę historii i nauką poruszania się w lesie.


        Punktem startowym był pomnik Orła Białego i 5-cio metrowa ścianka wspinaczkowa na Kościele NMP w Koluszkach. Od godziny 21.30 co 30 minut ruszały patrole, aby przejść przez 8, wcale niełatwych, punktów kontrolnych przygotowanych w lesie, przy współpracy Stowarzyszenia Motocyklistów Leśna Jazda. Po prawie 12 godzinach, zmęczeni, głodni  lecz niezwykle szczęśliwi i pełni satysfakcji, dotarli harcerze, by odpocząć i posilić się przy leśniczówce Wykno. Wieczorny apel zwieńczyła Msza odprawiona przez Księdza proboszcza z parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Świnach. W środku lasu o godzinie 23.30 zebrali się uczestnicy rajdu oraz okoliczni mieszkańcy.

Życzymy kolejnych edycji i zapraszamy ponownie!

Darz bór!