Asset Publisher Asset Publisher

XXVII Lekcja historii w terenie

29 września 2016 r. przez teren Nadleśnictwa Brzeziny przeszedł rajd edukacyjny połączony z konkursem wiedzy historycznej pt. „XXVII Lekcja historii w terenie: Kryptonim "Dorsze" 1941 – pamięci Marii Eugenii Jasińskiej”.

Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, a uczestnikami była młodzież szkolna z terenu województwa łódzkiego.

Na szlaku rajdu znajdowały się punkty postojowe, na których młodzież szkolna wraz z opiekunami wsłuchiwała się w historyczne opowieści, pisała testy historyczne i wykonywała zadania takie jak np. skrócenie liny za pomocą różnego rodzaju węzłów oraz otrzymała krótką lekcję leśnej edukacji, prowadzoną przy pracowników Nadleśnictwa Brzeziny. Uczestnicy rajdu mogli dowiedzieć się m.in. o okolicznych lasach i gospodarce leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Brzeziny. Trasy rajdu obejmowały przemarsz szlakiem w pobliżu Koluszek, niegdyś pokonywanym przez Polaków i alianckich żołnierzy zbiegłych z niewoli. Trasa 1 wiodła z Justynowa przez Gałków, Kaletnik do Różycy (długość ok. 13 km), trasa 2 z Eminowa przez Będzelin do Różycy (długość ok. 13 km). Zakończenie rajdu i rozdanie nagród miało miejsce w Szkole Podstawowej w Różycy.

Tematyka rajdu poświęcona była bohaterskiej postaci Marii Jasińskiej – aptekarce, harcerce, żołnierce ZWZ-AK – która brała udział w przerzutach brytyjskich jeńców wojennych. Przeszło rok trwało niemieckie śledztwo, torturowana podczas przesłuchań harcerka, nie złamała się i nie wydała swoich współpracowników. Maria Jasińska została zamordowana przez Niemców dnia 20 kwietnia 1943 r. Swoje życie poświęciła pomocy Brytyjczykom zbiegłym z niewoli niemieckiej.

Akcja "Dorsze" to kryptonim operacji prowadzonej przez Polskie Państwo Podziemne. Jej celem była pomoc zbiegłym alianckim jeńcom wojennym. W Łodzi i w pobliskich miejscowościach AK zorganizowała kilka lokali, w których mogli oni znaleźć schronienie. Uratowanych jeńców odsyłano do oddziałów partyzanckich lub po wyekwipowaniu z przewodnikami ruszali do własnych krajów. Trasa przerzutu wiodła między innymi przez Bałkany, Turcję.

Udział w wydarzeniu wzięło ponad 300 uczestników z 17 szkół, a na podium trafiły:

I miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Czajkowskiego w Łodzi

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Kusocińskiego w Łodzi

III miejsce: XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ul. Podhalańskiej w Łodzi.

Zwycięzcom gratulujemy!