Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Brzeziny to jednostka gospodarcza wchodząca w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami o pow. 15,7 tyś ha podzielonych pomiędzy 2 obręby leśne: Brzeziny i Regny, w skład których wchodzi 10 leśnictw w tym szkółka leśna, Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz Zagrodowa Hodowla Daniela

Obszar zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Brzeziny wynosi 1 214,01 km2. Położone jest w województwie łódzkim, w 22 gminach, na terenie 6 powiatów: łódzkiego wschodniego (gminy: miasto Koluszki, Koluszki, Andrespol, Brójce, Nowosolna), zgierskiego (gminy: Głowno, Stryków), brzezińskiego (gminy: miasto Brzeziny, Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Rogów) tomaszowskiego (gminy: Będków, Budziszewice, Ujazd, Rokiciny, Żelechlinek, Tomaszów Mazowiecki), piotrkowskiego (gminy: Moszczenica, Wolbórz) oraz Łódź Miasto (gminy: Łódź Górna, Łódź Widzew).

Obszar zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Brzeziny położony jest w obrębie Równiny Piotrkowskiej – zwanej w tej części Równiną Koluszkowską oraz Wyżyny Łódzkiej.

NASZE LASY

W lasach nadleśnictwa dominują średnio żyzne i żyzne siedliska leśne. Największy udział z pośród występujących na terenie nadleśnictwa typów siedliskowych lasu zajmują: las mieszany świeży (LMśw)- 43,40 %, las świeży (Lśw)- 27,68 % oraz bór mieszany świeży (BMśw)- 21,70 %.

Dominującym gatunkiem drzewa ze względu na zajmowaną powierzchnię jest sosna- 76,39 %, następnie dąb- 9,06 % i brzoza- 5,27 %.

Największy udział w zestawieniu dominujących funkcji lasu zajmują lasy ochronne- 61,84 %  (głównie ze względu na sąsiedztwo dużych aglomeracji miejskich). Lasy gospodarcze stanowią 36,79 %, a rezerwaty 1,37 %.

Lesistość (czyli stosunek procentowy powierzchni porośniętej lasami do całkowitej powierzchni danego obszaru) nadleśnictwa wynosi: 17,49 %

Ze względu na wysokie walory przyrodnicze terenu, lasy Nadleśnictwa Brzeziny - Zarządzeniem Nr 85 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30.10.2002 r., włączono w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Spalsko-Rogowskie (LKP).