Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Wiączyń

Rezerwat Wiączyń

został utworzony 4.02.1958 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu liściastego o cechach zespołu naturalnego.
Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 8,17 ha i jest częścią 
kompleksu leśnego Wiączyń.


Stare buki

Rezerwat położony jest w północnej części Wyżyny Łódzkiej na obszarze Wzgórz Brzezińskich. Jest częścią dawnej Puszczy Łódzkiej.

Las w rezerwacie jest cienisty, runo nawet w okresie wczesnej wiosny jest ubogie i nigdy nie pokrywa gleby całkowicie.

W rezerwacie znajduje się grupa starych buków i innych drzew, która wyróżnia rezerwat z reszty Wiączyńskiego Lasu, jest jego najwyższą wartością i była główną przyczyną podjęcia ochrony.
Obecnie w rezerwacie jest 14 ponad 300 letnich obumierających  buków o obwodzie pnia 3,0 m lub więcej i kilka o obwodach 2,50-3,0m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dla dzieci o ptakach

Dla dzieci o ptakach

Taki był cel wizyty leśnika w przedszkolu. O ptakach zamieszkujących nasze lasy i tereny miejskie opowiadaliśmy dzieciom w trakcie wizyty w przedszkolu nr 17 w Łodzi.

Dzieci są niezwykle zainteresowane zwierzętami.  Szczególne zainteresowanie wzbudzają ptaki, które mogą obserwować  codziennie. Jak dokarmiać ptaki, czym dokarmiać ptaki no i w końcu jak je rozróżniać, na takie pytania muskaliśmy odpowiadać naszym milusińskim. Oczywiście temat zajęć znacznie się rozszerzył, bo jak nie odpowiedzieć dziecku o sarence, niedźwiedziu, wilku i innych zwierzętach zamieszkujących nasze lasy.

Wizyty w przedszkolach są jedną z form prowadzonej przez nas edukacji leśnej. 

Przygotowując się do zajęć z przedszkolakami należy liczyć się z szeregiem pytań dotyczących lasu i często nie związanych z tematem zajęć. Jest niezwykle istotnym elementem, aby dziecku w sposób prosty i jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie.

Często wiedza nabyta w trakcie takich zajęć kształtuje dalszą świadomość .

Kończąc zajęcia, oprócz zadowolenia i radości pozostał jednak niedosyt wobec braku czasu na odpowiedzi na wszystkie pytania, które dzieci chciały zadać.